פעולת איטום מוכרת לנו מתחומים שונים בעולם הבנייה והשיפוצים כמו איטום גגות, איטום מבנים, איטום חדרי רחצה וגם מתחום איטום ריצוף. ניתן לומר שפעולות איטום הן החשובות ביותר, הרי חומר מסוים שיכול להיות בטון, קרמיקה, עץ וכו’, שאינם אטומים בצורה מקצועית יכולים להיות חשופים לחדירת נוזלים ולחות. כתוצאה מחדירת הנוזלים יכולים להיגרם נזקים אסתטיים ואף לגרום לשברים, סדקים והרס.

כיום ישנם חומרי איטום שונים ומגוונים, כאשר לכל חומר יש ייעוד משלו ומכיל מרכיבים שונים. איטום אפוקסי, הוא הפופולרי ביותר לשימוש, משום שהוא מכיל חומר פולימרי אותו מערבבים עם חומרים מקשים, וכאשר מורחים אותו על רצפה, בטון או חומרים נוספים הוא מתקשה ואוטם בצורה הרמטית את המקום.

חשיבות איטום ריצוף מכל סוג  

איטום יסודי של ריצוף על ידי איטום אפוקסי ימנע לחלוטין חדירת מים ולחות בין החיבורים והתפרים שונים, או הדוגמאות המייצרים על ידי ציפויי אפוקסי ברצפה. את האיטום מבצעים בשלב יישום הריצוף בצורה מקצועית וכך מונעים חדירה של מים ולחות. נציין כי את ריצוף האפוקסי מרבים ליישם במקומות מורכבים החשופים לפגעי מזג האוויר ולחומרים כימיקליים, ולכן פעולת האיטום הכרחית במקרים אלה. כך למשל את רצפת האפוקסי מיישמים במוסכים, בחניונים, במתחמים ציבוריים, במשרדים ובכן במקומות פתוחים החשופים לגשמים.

איטום אפוקסי של גגות ומדרגות חשופות לגשמים

היעילות של איטום אפוקסי היא בתקופות הגשומות שאז מי הגשמים יורדים ויכולים לחלחל לתוך מבנים, או למדרגות חשופות ולגרום למפגעים חמורים, ובמקרים קיצוניים גם להרס למבנים עקב חלחול המים. לדוגמה, במקומות מרוצפים מי הגשמים עלולים לחלחל אל מתחת לרצפות ולגרום עם השנים להרס. במקרה של גגות מרוצפים או מרפסות החשופים למי הגשמים, ישנה אפשרות של ביצוע איטום אפוקסי על המשטח המרוצף, והאפשרות השנייה היא לבצע איטום על גבי הריצוף עצמו.

כיצד מבצעים את פעולת האיטום?

ראשית, חשוב מאוד לבצע שימוש בחומרים איכותיים המחזיקים למשך שנים רבות, כאשר חומר איטום אפוקסי עונה בדיוק על פרמטרים אלה. טרם ביצוע פעולת האיטום יש צורך להכין היטב את המקום על ידי ניקוי, סגירת סדקים וסידור ברזלים חשופים. לאחר מכן מורחים את חומרי האיטום בהתאם להוראות היצרן ומורחים חומר אטימה בכל האזור כדי להגיע לרמת איטום גבוהה. את פעולת האיטום מומלץ לבצע על ידי חברה מקצועית המתמחה בתחום זה, על מנת לקבל עבודת איטום מקצועית ושקט נפשי לכמה שנים טובות.