מדה מתפלסת הוא מונח מקצועי בתחום עבודות ריצוף והבנייה והוא למעשה חומר אבקתי שתפקידו ליישר משטחים במטרה להכינם בצורה מיטבית לעבודת הריצוף. כאשר מערבבים את החומר האבקתי עם מים  הוא מתייבש במהירות, דבר המהווה יתרון רב לעבודה מהירה ויעילה בשטח. יתרון נוסף לחומר מדה מתפלסת סיכה הוא הסיוע של החומר לבנות רצפה ישרה ומכאן גם נגזר שמו של החומר – “מתפלס”, כלומר הוא מאפשר לפלס את ה את השטח טרם הנחת הריצוף שיכול להיות אריחים או ציפוי אפוקסי. מובן שללא שימוש בחומר זה הרצפה תהיה עקומה ואף מסוכנת.

סוגים שונים של חומר מדה מתפלסת

את החומר ניתן למצוא בסוגים שונים לבחירה, כאשר הבחירה תעשה על ידי בעל מקצוע המכיר היטב את התרכובות השונות והצורך בשטח. ישנה מדה מפולסת המיועדת ליישום על רצפת בטון, לריצוף חשוף, לריצוף אפוקסי, ישנה מדה מתפלסת דקורטיבית ועוד. כך למשל חומר מדה מתפלסת על בסיס צמנט הנחשב לחומר מצוין לשימוש טרם ביצוע חיפויי רצפה שונים ויש חומר נוסף על בסיס גבס המתאים למקומות בהם עושים שימוש בחימום תת רצפתי ולהנחת אריחים. כמו כן, ישנו חומר העמיד מפני שחיקה המתאים למבנים תעשייתיים.

מדה מתפלסת דקורטיבית

כפי שכתבנו, חומר מדה מתפלסת מתאים ליישור פני השטח טרם התקנת ריצוף, אותו מיישמים תחת הריצוף אך ישנו חומר מדה מתפלסת דקורטיבית המשמש לתפקיד אחר לגמרי והוא ערבוב עם ציפוי השכבה העליונה לריצוף חללים דקורטיביים. חומר זה מאפשר ליישם תהליכים ייחודיים של יישור הרצפה במטרה להעניק לה הברקה וציפוי בעל מראה יוקרתי ומרהיב. כיום אדריכלים ומעצבי פנים עושים שימוש רב בחומר מדה מתפלסת דקורטיבית ורואים את החומר כפתרון נהדר לחללים יוקרתיים כמו אולמות אירועים, אולמות תצוגה, מוזיאונים, משרדי יוקרה, בתים פרטיים ועוד.

הכירו את היתרונות של מדה מתפלסת סיכה

פתרון נהדר בהיעדר יכולת להתקנת ריצוף – ישנן קרקעות שאינן ישרות, ולכן לא ניתן להתקין בהן ריצוף באופן יעיל, ולכן חומר מדה מתפלסת סיכה יכול ליישר את פני השטח ולאפשר יישום כל ריצוף רצוי.  נציין כי התקנת ריצוף בקרקע עקומה יכולה להוות מפגע עיצובי ואף סכנה לעוברים ושבים.

שכבה אחידה ואסתטית – בעת ערבוב המדה המתפלסת עם מים היא הופכת לחומר סמיך המאפשר מריחה חלקה וייבוש מהיר ביותר. כמו כן, החומר הוא בעל תכונות טבעיות של יישור ואיזון פני הקרקע בצורה אסתטית.

שכבת דקה – שכבת הציפוי של המדה המתפלסת דקה במיוחד ואין כל צורך ליצור שכבה עבה כדי לייצר חוזק. השכבה יכולה להיות בין  מספר מילימטרים בודדים ועד לשלושים מילימטרים בלבד. יתרון זה מאפשר למנוע נפח והגבהת פני הקרקע.

עמידות גבוהה – חומר מדה עמיד וחזק, ולכן ניתן לשלב אותו עם מגוון ציפויים הנדרשים מבלי לפגוע בתערובות השונות כמו שילוב עם ציפוי אפוקסי, בטון וכו’.