למה הוא כל כך חשוב?

כאשר אנו מחליפים ריצוף או מבצעים שיפוצים שונים בביתנו, עלינו לשמור על בטיחות העוברים ושבים, בדיוק כפי שאנו דואגים להתקין גדרות ומעקות, כך עלינו לדאוג להתקין ציפוים למניעת החלקה או לבצע שימוש בחומרים המכילים מרכיבים המונעים החלקה. כך למשל חומרים למניעת החלקה במדרגות, חומרים למניעת החלקה במדרון משופע, בשבילים המיועדים לנכים, בקרבה לבריכות נוי וכך הלאה.

החשיבות של שימוש בחומרים או ציפוי נגד החלקה היא רבה, משום שנפילות במקומות ציבוריים או בביתנו הפרטי יכולות לסכן רבות בעיקר ילדים וקשישים שאינם שולטים על גופם, כך למשל אנשים בגיל הזהב  עייפים יותר והולכים לאט, ולכן יש לדאוג להם מבעוד מועד.

האופציות למניעת החלקה

שימוש מבעוד מועד בציפויים נגד החלקה – כאשר מדברים על מקומות ציבוריים, מתחמי מסחר, מפעלים ומוסדות הדבר חשוב פי כמה וכמה, משום שנפילה יכולה לגרום לנזק רב, כמו גם לתביעות משפטיות. ישנם חומרים שונים כמו ציפויי אפוקסי הנחשב ציפוי נגד החלקה יעיל, כלומר החומרים עצמם מוטמעים בתרכובת ומראש מונעים החלקה.

חומרים המוטמעים על הריצוף הקיים – ישנם גרגירי אבץ שניתן לשלב במגוון רב של חיפויי רצפה שונים כמו חומר אפוקסי, PVC, שיש, בטון מסוגים שונים, עץ, דק, פרקט, מתכת ועוד. חומרים אלה הם חזקים ואלסטיים ויהיו על בסיס פוליאוריטן היעיל למניעת החלקה.

על מה חשוב לשים דגש כאשר בוחרים חומר למניעת החלקה?

חומרים עמידים בפני שחיקה – ישנה חשיבות רבה לבחירת חומרים או ציפויים נגד החלקה העמידים  בפני שחיקה שעלולה לנבוע כתוצאה מבלאי, מתנאי מזג אוויר קיצוניים, מקרינת השמש – UV, כתוצאה ממגע עם כימיקלים, רטיבות ולחות ועוד.

בחירת רמת החספוס – כאשר בוחרים חומרים או ציפויים למניעת החלקה במדרגות או במדרון משופע, ניתן לבחור את רמת חספוס של החומר ולהתאימו על פי אופי המקום. אם מדובר במקום בו יהיו ילדים קטנים יש לבחור ציפוי נגד החלקה לרצפה שיהיה מוגבר, כך גם בבחירת חומרים לדיור מוגן ובמקומות בהם מבקרים קשישים או אנשים בגיל הזהב.

שימוש בחומרים איכותיים– כדי לשמור על ציפוי נגד החלקה לרצפה לאורך שנים רבות, מומלץ לבחור חומרים של מותגים וחברות מובילות.