פתרונות למניעת החלקה במדרגות

תאונות יכולות להתרחש בכל זמן ובכל מקום כאשר חלק גדול מהפציעות המלוות במכות יבשות, נקעים, שברים ופתחים נגרמות מהחלקה במדרגות. זה אמנם משעשע למדי לצפות בסיטואציה שכזו מהצד, אך התוצאה לעתים קרובות תהיה כואבת וחמורה ואף תביא למצב של תביעת פיצויים בגין נזקי גוף כלפי המקום, הארגון או הגורם שהמדרגות הללו נמצאים באחריותו.

מתי יש צורך ליישם ציפוי למניעת החלקות?

כדי לשמור על בריאותם ושלמות גופם של האנשים שעולים ויורדים במדרגות הנמצאים תחת אחריותכם, יש ליישם ציפוי נגד החלקה או חומר למניעת החלקות שישיג חיכוך גבוה יותר עם המדרגות בעת השימוש בהן וימנע חלק גדול מאוד ממצבי ההחלקה המסוכנים. מניעת החלקה היא נושא רלוונטי במיוחד גם עבור מדרונות ושבילי גישה משופעים ונגישים לכיסאות גלגלים או רכבים ממונעים, או ככל שקיים לצד המעבר אלמנט שההחלקה אליו עשויה להיות מסוכנת כפליים כמו למשל בריכת נוי או עבודות שיפוצים סמוכות. למעשה, לא רק ילדים וקשישים נוטים לאבד את שיווי המשקל או “לפספס” מדרגות אלא כל אדם המשתמש בהן, בין אם בעקבות נעל בעלת סוליה אחידה וחלקה ובין אם בעקבות הרהורים רגעיים שגרמו לכשל בצעידה.

סוגי חומרים ותזמון הביצוע

ניתן למצוא כיום מגוון רחב מאוד של חומרים וציפויים המעניקים לקרקע מתווה מחוספס: PVC, אפוקסי, דק, מתכת וחומרים חזקים ואלסטיים המבוססים על פוליאוריטן. החספוס מעניק למדרגות רמת עמידות גבוהה במיוחד ואף מגן מפני שחיקה הנגרמת כתוצאה משימוש רב ומנזקי מזג האוויר, שמנים, כימיקליים וחומרים שונים העשויים להיפגש עם גרם המדרגות. החומר אף תורם למראה ומשפר את נראות המשטח.

ההמלצה היא ליישם את הציפוי כבר בעת בניית המדרגות כדי למנוע ככל האפשר את הסכנה הנפוצה. אך כאשר המדרגות עצמן כבר קיימות, רצוי למהר ולבדוק את סוגי החומרים הרלוונטיים לגרם המדרגות וליישם עליהן את הציפוי או החומר ויפה שעה אחת קודם, לפני מצב של תאונה חלילה או הגשת תביעה משפטית. ניתן לחספס כל ריצוף קיים על ידי חיפוי לרצפה המכיל גרגירי אבץ כמו בטון, עץ, פרקט או פח, לרבות כלל החומרים שהזכרנו קודם לכן. כלל החומרים הללו הם חזקים ואלסטיים, מבוססי פוליאוריטן הנחשב לפיתוח טכנולוגי מוצלח ומתקדם מאוד למניעת החלקות.

כיצד לבחור ציפוי למניעת החלקה?

התאמה – אם גרם המדרגות שלכם חשוף לשמש, נמצא בסמוך לאתר טבילה או פשוט בנוי באופן פחות מיטבי כמו מדרגה צרה לדריכה או בצורת מדרגות רחף הכוללות מרווח בין אחת לשנייה (דבר שעשוי לבלבל את העין ולהכשיל בצעידה), רצוי לשקול את החומר האידיאלי ביותר שימנע הן את הבלאי והשחיקה המתקדמים של המדרגות והן את כמות ההחלקות הפוטנציאלית. הלקוח יכול לבחור בעצמו את רמת החספוס הרצויה וכמובן להתייעץ עם בעל המקצוע המנוסה ולקבל את המלצתו.

תוספות – כל חומר המיועד עבור מניעת החלקה במדרגות יכול להשתלב יחד עם פתרונות נוספים למניעת החלקות דוגמת פסי פיברגלס בעלי חספוס עדין שמתאים להליכה יחפה או סרט למניעת החלקות בעל חספוס ברמה גבוהה ועוצמתית. תוספות אלה יכולות להשתלב עם המרקם או הצבע הטבעי של המדרגה וכן לייצר דוגמה חדשה ובולטת, על מנת שפתרון ההחלקה יהיה ברור מאוד לעין.

בחירה בחברה מקצועית – חברה מקצועית המבצעת את יישום הפתרון למניעת החלקה משתמשת בחומרים איכותיים שנבדקו לטווחי שימוש של שנים רבות ואינם מזיקים לחומר שממנו עשוי הגרם או לסביבה עצמה. כמו כן, ככל שהעבודה מתבצעת על ידי מקצוען בתחום היא תביא לרמת תוצר גבוהה וללא טעויות בהדבקה והמריחה, התרוממות של החומר או התקלפות, המסוגלים להביא גם בכוחות עצמם לנפילה וחבלה בשל חוסר יציבות של משטח המדרגה.

חברת אפוקסי קלאס הינה המנוסה והמובילה ביותר בתחום הציפויים למניעת החלקה בישראל. עם למעלה מ-35 שנות ניסיון פועלת החברה במקצועיות, אמינות ומסירות רבה לכלל לקוחותיה, ללא פשרות על ביצוע העבודה ועל התוצאה הסופית הרצויה ללקוח.